• Využite skúsenosti a vedomosti

  DROTEX

  V SR zastupujeme firmu ERGIS, jediného výrobcu NANO 33-vrstvovej špeciálnej stretch fólie, fólie najvyššej kvality.. VIAC

  ergis
 • Hotmelt a solvent lepiace pásky

  VIBAC

  Priamo dovážame hotmelt a solvent lepiace pásky najväčšieho európskeho výrobcu, firmy VIBAC VIAC

  vibac lepiace
 • Viazacie pásky PP, PET, PES

  UNIPACK

  V regióne zastupujeme a spolupracujeme s výrobcom PP a PET viazacích pások, s firmou UNIPACK.. VIAC

  viazacie pasky
 • Distribútor čistiacich potrieb a drogérie

  DROTEX

  Sme distribútorom zn. KATRIN, TORK a ISOLDA. Skladom držíme a zabezpečujeme širokú škálu hygienických a čistiacich potrieb.. VIAC

  hygiena
 • Kancelárske potreby a

  XEROX

  U kopírovacieho papiera sa dá kvalita identifikovať na základe jeho technických parametrov. Každý xerografický papier má tzv. Technický list.. VIAC

  xerox logic
 • Osobné ochranné pracovné prostriedky

  OOPP

  Distribuujeme výrobky a tovary firmy Červa, patríme k top predajcom, preto vám vieme ponúknuť najlepšie ceny a podmienky.. VIAC

  cerva
 • Tonery a príslušenstvo

  DROTEX

  Skladom držíme najpredávanejšie originálne, ale aj repasované tonerové náplne, zabezpečíme vám akúkoľvek.. VIAC

  tonery
 • Líder v obalových materiáloch

  DROTEX s.r.o.

  V SR zastupujeme firmu ERGIS, jediného výrobcu NANO 33-vrstvovej špeciálnej stretch fólie, fólie najvyššej kvality.. VIAC

  drotex
ergis vibac unipack drogéria xerox oopp tonery drotex

info + ako nakupovať

Vývoj Stretch fólií - Technológia - História

Mýtus, ktorý u stretch fólií neplatí:
že ak kúpim rolku/kilogram stretch fólie za najnižšiu cenu, tak som nakúpil najvýhodnejšie. Pravda je taká, že každý výrobca vyrába stretch fóliu podľa vlastnej a jedinečnej receptúry, používa rôznu kombináciu vstupných surovín, čím dosahuje rôzne kvality a rôzne správanie sa stretch fólie. Preto porovnávať stretch fóliu cez cenu kilogramu fólie vrátane váhy dutín, či cez cenu rolky je skresľujúce a neobjektívne. Žiaľ ešte väčšina spotrebiteľov takto dopytuje a porovnáva pri nákupe stretch fólie.

Existujú parametre (cena za meter fólie, cena za kilogram čistej váhy fólie pri určitej kvalite/prieťažnosti), ktoré nám v hrubom porovnajú resp. vyhodnotia ponuky, ale jediným objektívnym parametrom pre vyhodnotenie, ktorá ponuka resp. fólia je najvýhodnejšia, je:

Koľko spotrebujem na zabalenie palety tovaru tej - ktorej fólie, koľko eur ma stojí zabalenie palety tovaru.
Platí to všeobecne pre ručné aj strojné fólie.
Je to dané rôznou tzv. výťažnosťou fólií (koľko z 1m pôvodnej fólie natiahnem do obalu - napr. pri 300% prieťažnosti môžem 1 m fólie natiahnuť až na 4m bez deštrukcie), to je ako sa fólia správa v ovíjacom zariadení, aká je pružná a prieťažná. Zistiť, koľko spotrebujem fólie, koľko ma bude stáť zabalenie tovaru, sa však nedá dopytom ceny za fóliu, ale jedine testom/skúškou na ovíjacom zariadení.

Príklad z praxe 1: spotrebiteľ kupuje fóliu 23mic, 150% prieťažnosti v cene napr. 1,50€/kg netto. Pri teste na ovíjačke spotreboval na zabalenie tovaru 500g tejto fólie. Potom cena obalu bola 0,5kg fólie x 1,50€ = 0,75€. Navrhli sme mu použiť 17mic fóliu 200% prieťažnosti. Touto fóliou obalil tú istú paletu 320g fólie. Táto fólia stála 2€/kg netto (cena kg fólie vyššia o 0,5€ oproti pôvodnej) ale v konečnom obalenie palety stálo 0,32 x 2 = 0,64€, teda o cca 15% menej.

Príklad z praxe 2: Spotrebiteľ požadoval 200% prieťažnú fóliu o hrúbke 17mic. Testovali sme 200%-17mic fólie od dvoch rôznych výrobcov pri rovnakom nastavení ovíjačky. Po rozrezaní obalu sme zistili, že na obalenie palety tovaru pri fólii od prvého výrobcu obal vážil 150g, pri fólii od druhého výrobcu obal vážil 120g. Aj keď boli obe fólie rovnakých parametrov (200%-17mic), pre spotrebiteľa je výhodnejšia tá druhá fólia. Tento rozdiel je spôsobený "iným" správaním sa fólie pri prechode ovíjačkou. Je to dané inou receptúrou fólie. A to tiež potvrdzuje, že dopytovať len cenu fólie nemusí priniesť najnižšie náklady a platí, že objektívne porovnanie je iba cez cenu obalu. To sa dá vyzistiť len pri testoch fólie priamo v ovíjačke.

Pri výbere stretch fólie v zásade platí rovnica pre zameniteľnosť a použitie fólie: 23mic fóliu štandardnej kvality 150% (surovina C4) môžeme nahradiť 20mic fóliou vyššej kvality 200% (surovina C4+C6) alebo 17mic fóliou ešte vyššej kvality 300% (surovina C8) resp. všetky je možné nahradiť prémiovými fóliami (modifikované C8 suroviny) ešte nižšej hrúbky. Tu sú najnovším trendom tzv. NANO - 33 vrstvové fólie.

V súčasnosti je úlohou nás všetkých znižovať spotrebu fólií, pretože zaťažujú životné prostredie. Preto je potrebné čo najskôr implementovať do baliacich procesov nové trendy vo výrobe stretch fólií a to je cesta zvyšovania kvality stretch fólií a tým znižovania ich hrúbok a ich spotreby. Na príklade z praxe (viď hore) sme ukázali, že používaním vysokokvalitných fólií v konečnom balič ušetrí. Naši obchodníci vám radi vysvetlia problematiku, resp. priamo pri balení u vás urobia analýzu a porovnanie, ktorý druh a kvalita fólie je pre vás najvýhodnejšia.

A ešte jedna praktická rada: požadujte od svojho dodávateľa, aby vám dodával palety s originál výrobným štítkom od výrobcu (my to tak dodávame). To vám zaistí, že dostanete vždy rovnakú fóliu s korektnými údajmi o váhach, prieťažnosti... Doporučujeme vyhnúť sa nákupu fólie NONAME, respektíve tzv. prevíjaných z JUMBO kotúčov. U prevíjaných fólí sa stretávame s hrubými nezrovnalosťami kvality, prieťažnosti, váhy dutín, roliek, váhy palety celkom.